,

6 vienreizējas priekšrocības pastaigām pa mežu

Vai zināji ka japāņiem ir vārds, kas apzīmē “meža peldi”? Tas saucās “shinrin-yoku.” Kā jau var nojaust pēc nosaukuma, tas nozīmē vienkāršu aizmiršanos mežā, baudot svaigo gaisu, skatus vai vienkārši putnu un citu dzīvnieku izraisītās, nomierinošās skaņas. Bet vai tu zināji, ka pastaiga pa mežu sniedz daudz priekšrocības arī tavai veselībai? Ir pierādīti fakti, kas atklāj to, ka pastaigas pa mežu var būt viena no veselīgākajām nodarbēm, ko tu varētu darīt savā brīvajā laikā.

Tas var palīdzēt aizkavēt vēzi

Svarīga daļa no mūsu ķermeņa imūnās sistēmas ir veidota no “dabiskajām slepkavu” šūnām, kas palīdz cīnīties ar vēzi. Vai tiešām mežs varētu būt tas, kas palīdz šīs šūnas iekustināt? To centās noskaidrot arī pētnieks Dr. Li no Niponas medicīnas skolas, Tokijā. Pētnieku grupa ievāca asins paraugus no mazām brīvprātīgo cilvēku grupām, pirms tie bija uzsākuši savu meža ekspedīciju. Mežā viņi pavadīja divas vai trīs dienas. Kad brīvprātīgie apmetās kādā meža viesnīcā,  grupai atkārtoti noņēma analīzes, un tās uzrādīja ievērojamu “dabisko slepkavu” šūnu aktivitātes pieaugumu. Šīs aktivitātes pieaugums turpinājās arī mēnesi pēc ekspedīcijas. Pat vienas dienas meža ceļojums uzrādīja uzlabojumus šo šūnu aktivitātē, lai gan ilgtermiņā rezultāts ir īsāks, taču iedomājieties, kā izmainītos mūsu veselība, ja šāda veida aktivitātes ievērotu regulāri?

Meža smarža samazina stresu

Smaržām ir ļoti liela ietekme uz mūsu veselību un emocijām. Tās ir cieši savienotas ar mūsu emociju centru smadzenēs. Tieši tāpēc, dažādas smaržas var uzjundīt mūsos dažādas nostalģiskas sajūtas un citas emocijas, kas saistītas ar pagātni.

Bet vai tās var palīdzēt samazināt stresu? To noskaidroja un nodemonstrēja pētnieki no Kioto Universitātes. Viņi veica aptauju, kur noskaidroja aptaujājamo garastāvokli un stresa līmeni dienās, kad tika pavadīts laiks mežā, un dienās, kad laiks tika pavadīts viņu ierastajā pilsētas vidē. Secinājumi bija neapstrīdami un liecināja, ka meža apkārtējā gaisotne un svaigais gaiss samazina hronisko stresu.

Lai saprastu kāpēc tā ir, pētnieki sniedza izskaidrojumu, kas ir zinātniski interesants. Zinātnieki skaidroja, ka priedes, egles un ciedru koki  satur fitoncīdus, tādus kā alfa-pinēns un beta-pinēns, kas tiek izmantots priekš ēteriskām eļļām. Fitoncīdi ir “viskareivīgākie” no uzturvielām, jo izteikti nonāvē mikroorganismus. Tika konstatēts, ka šīs eļļas palīdz samazināt stresa līmeņus kortizola hormonam.

samazina stresu

Mežs var samazināt depresiju

Interesantā pētījumā atklājās, ka Londonas iedzīvotāji, kas dzīvo blakus kokiem, ir ar labāku mentālo veselību. Izskatās, ka pat neliels daudzums koku apkārt sniedz pozitīvu rezultātu. Vēl viens statistikas pētījums sniedza pārliecinošus rezultātus par koku ietekmi uz veselību, jo rajonos, kuros ir vairāk koki, ir reģistrēti daudz mazāk antidepresantu pirkumi un lietošana.

Tas uzlabo smadzeņu darbību

Dodoties pastaigā pa mežu vai kādu citu ‘zaļo rajonu’, tu uzlabosi savas domāšanas spējas un atmiņu. Vācijā populāri ir palikuši bērnudārzi, kas atrodas mežā. Tur tādi ir 450, kamēr ASV un Anglijā šī ideja tikai lēnām attīstās. Pētījumi ir apliecinājuši, ka bērni, kas spēlējās un pavada laiku mežā vai tā apkārtnē, iegūst labākas izzināšanas spējas, kā arī tie ir veiklāki. Bērni iegūst arī noderīgas zināšanas par to, cik svarīgs ir mežs un daba, kā arī iemācās saplūst ar to un saglabāt vērtības, ko tā mums sniedz.

uzlabo smadzeņu darbību

Meža pastaigas normalizēs asinsspiedienu

Slimību kontroles un profilakses centrs, kas atrodas ASV, ļoti nopietni palīdz sludināt Nacionālo takas dienu, jo viņi zin, cik ļoti liela nozīme un ietekme uz veselību ir tieši mežiem un zaļajiem rajoniem. Šī diena palīdz arī sakopt mežu un apkārtējo vidi.

Vēl viena no lieliskām meža pastaigu priekšrocībām, ir asinsspiediena normalizēšana. Japāņu zinātnieki ar brīvprātīgo palīdzību veica pētījumu, kurā neliela grupa devās divu stundu pastaigā pa mežu. Lai pētījums būtu veiksmīgs, tā pati grupa pēc laiciņa veica tādu pašu pastaigu pa pilsētas vidi. Rezultāti bija pārsteidzoši – pastaigājoties mežā, cilvēkiem bija daudz labāks asinsspiediena rādītājs, nekā tad, kad tie pastaigājās pa pilsētu.

Pastaigas palīdzēs samazināt svaru

Balstoties uz Global Burden slimību pētījumiem, gandrīz 30% pasaules iedzīvotāju šobrīd ir ar lieko svaru. Anglijā 67% vīriešu un 57% sieviešu šobrīd ir liekā svara kategorijā. Ir dažādi risinājumi šādai problēmai. Galvenais ir darīt. Arī pastaiga vai riteņbraukšana meža rajonos var palīdzēt. Liela daļa ārstu cilvēkiem ar lieko svaru iesaka labāk doties garā pastaigā pa mežu, nekā uz svaru zāli. 

Ko tu vēl gaidi? Tas mežs un parks, kas atrodas pavisam netālu, gaida tavu vizīti!