,

Ēdot vairāk augļu, dārzeņu veicina psiholoģisko labsajūtu tikai 2 nedēļu laikā

Augļi un dārzeņi ir galvenā veselīga uztura sastāvdaļa, taču to priekšrocības neaprobežojas tikai ar fizisko veselību. Jauns pētījums atklāj, ka augļu un dārzeņu patēriņa pieaugums var uzlabot psiholoģisko labsajūtu tikai 2 nedēļu laikā. Pētījuma vadītājs dok. Tamlins Konners no Jaunzēlandes Otago universitātes Psiholoģijas nodaļas, un kolēģi atklāja, ka jaunieši, kuriem katru dienu, 14 dienas tika doti papildu augļi un dārzeņi, ēda vairāk produkcijas un piedzīvoja stimulu motivācijā un vitalitātē.

Pētnieki nesen ziņoja par saviem secinājumiem žurnālā ‘’PLOS One’’.

Saskaņā ar ASV zemkopības departamentu, pieaugušajiem būtu jācenšas patērēt aptuveni divas krūzes augļu un aptuveni divas līdz trīs krūzes dārzeņu dienā.

Viena glāze augļu ir līdzvērtīga pusei greipfrūta vai lielam apelsīnam, un viena glāze dārzeņu ir līdzvērtīga vienam, lielam, sarkanam piparam vai lielam, ceptam saldajam kartupelim.

Kā daļa no veselīga uztura, augļi un dārzeņi var palīdzēt samazināt risku aptaukoties, 2 tipa cukura diabēts, sirds slimību, insultu, un dažu veidu vēžu iegūšanas.

Pēdējos gados, pētījumi liecina, ka augļu un dārzeņu lietošana var arī  uzlabot garīgo veselību. Viņu pētījumiem, dok. Konners un viņa komanda nolēma turpināt pētīt šo asociāciju.

Paaugstināta motivācija, vitalitāte ar lielāku augļu un dārzeņu lietošanas daudzumu

Pētnieki iesaistīja 171 studentus, vecumā no 18 līdz 25 gadiem un trīs grupās tika sadalīti uz 2 nedēļām.

Viena grupa turpināja savus ierastos ēšanas paradumus, citai grupai personīgi katru dienu deva svaigus augļus un dārzeņus (ieskaitot burkānus, kivi, ābolus un apelsīnus), bet pēdējai grupai tika piešķirti priekšapmaksas kuponi un saņēma teksta atgādinājumus, ka jāēd vairāk augļu un dārzeņu.

Pētījuma sākumā un beigās, dalībnieki tika pakļauti psiholoģiskiem novērtējumiem, kas novērtēja viņu garastāvokli, vitalitāti, motivāciju, depresijas un nemiera, un citu garīgās veselības un labklājības faktorus.

Pētnieki atklāja, ka dalībnieki, kuri personīgi saņēma papildus augļus un dārzeņus, visvairāk patērēja šos produkts 2 nedēļu laikā, katru dienu 3,7 porcijas, un tā bija šī grupa, kas pieredzēja psiholoģiskās labsajūtas uzlabošanos. Jo īpaši šie dalībnieki uzrādīja uzlabojumus dzīvotspējā, motivācijā un veselībā.

Pārējās divas grupas, divu nedēļu periodā neuzlaboja psiholoģisko labsajūtu.

Turklāt, netika novēroti uzlabojumi depresijas un trauksmes sajūtas simptomos. ‘’Lielākā daļa pētījumu saistot depresiju ar uztura paradumiem ir ilga, kas nozīmē, ka iespējamās atšķirības nelabvēlīgā situācijā var tikt konstatētas daudz ilgākā laika periodā, nevis mūsu dotajā, īsajā 2 nedēļu, periodā,’’ norāda autori.

Tomēr, pētnieki saka, ka viņu atklājumi norāda, ka palielinot augļu un dārzeņu lietošanas daudzumu caur personīgās piegādes sistēmu, rezultātā tas var radīt strauju psiholoģiskās labklājības ieguvumu.

Komanda secināja, ka:

“Jauniešu nodrošināšana ar augstas kvalitātes FV [augļiem un dārzeņiem], nevis sūtot atgādinājuma īsziņas ēst vairāk FV un piešķirot viņiem kuponus, izraisīja viņu psiholoģiskās labklājības uzlabošanos 2 nedēļu laikā

Šis ir pirmais pētījums, kas parāda, ka augstas kvalitātes FV nodrošināšana jauniešiem var īslaicīgi uzlabot dzīvotspēju, veselību un motivāciju. Atklājumi sniedz svarīgu cēloņsakarību starp FV, un labklājību, iesakot, ka liela mēroga iejaukšanās pētījumu ir pamatoti.’’