, ,

7 iemesli, kāpēc mums vajadzētu vairāk smieties

Mēs visi esam dzirdējuši frāzi “smiekli ir labākās zāles”, tomēr retais no mums zin, ka tā patiešām ir pierādīta patiesība.  Laba humora izjūta un spēja smieties ir ieguvums, kas labvēlīgi ietekmē tavu fizisko, emocionālo un garīgo dzīvi.

Tālāk lasi dažus noderīgus faktus, kāpēc smiešanās ir nepieciešama:

Tā ietekmē asinsvadu veselību.

Smiešanās vairo audus, kas veido asinsvada iekšējo sieniņu, kuri, savukārt, atbild par veselīgu asinsriti. Kā apgalvo viens no amerikāņu pētniekiem Maikls Millers: “Tas ir saprotams, ka smiešanās ir svarīga priekš endotēlija (šūnu slānis, kas izklāj asinsvadu iekšējo virsmu) veselības. Smiešanās būtiski samazina risku saslimt ar neārstējamām sirds un asinsvadu slimībām.”

Tā uzlabo emocionālo veselību.

Smiešanās un humors ietekmē smadzeņu emocionālos centrus, atbrīvojot dopamīnu, kas palīdz smadzenēs attīstīt emocionālo uztveri un vairot baudpilnu prieku. Smiešanās atbrīvo arī serotonīnus, kas uzlabo garastāvokli un endorfīnus, kas regulē sāpju un stresa pakāpes, kā arī veicina eiforiskas sajūtas.

Tā spēlē lielu lomu sociālā mijiedarbībā un saskarsmē.

Pastāv hipotēze, ka smiekli ir parādījušies jau ļoti sen, pat pirms cilvēki sāka runāt. Tātad, cilvēkam šūpulī jau ir ielikti sociālie instinkti, kurus pārzinām no dzimšanas. Mēs saprotam, ka smaids simbolizē prieku vai ka savilkta piere grumbās parāda dusmas. Mēs spējam atšķirt to saskarsmē ar citiem cilvēkiem, pat ja nerunājam.

Smiekliem ir ļoti būtiska nozīme cilvēku savstarpējās sarunās, un tas ir viens no veidiem, kā atvieglot sociālo vienotību starp vienu vai vairākiem cilvēkiem. Korekts un interesants humors ir veselīgi domājoša cilvēka izpausme, kas palīdz piesaistīt apkārtējos. Vai varat iedomāties kādu ģimenes pasēdēšanu bez smiekliem un laba humora? Tieši kopīga smiešanās nostiprina saiti un veido pozitīvu komunikāciju starp draugiem un ģimenes locekļiem. Smiekli piepilda istabu ar laimi, un tie veido pozitīvu enerģijas lādiņu. Arī laulības ir laimīgākas, ja partneri spēj pasmieties gan par sevi, gan par otru, gan abi divi kopā. Reizēm pietiek ar vienu smaidu, lai piedotu viens otram.

kāpēc smieties ir veselīgi

Smiešanās padara tevi pievilcīgāku.

Pētījumi ir pierādījuši, ka vīrieši ar labu humora izjūtu ir daudz pievilcīgāki. Savukārt, vīriešus piesaista sievietes, kuras smejās par viņu jokiem. Smiešanās kopumā tevi padara daudz atbrīvotāku un liek tev justies komfortablāk dažādās situācijās, piemēram, ballītēs vai kādā citā saviesīgā pasākumā. Laba humora izjūta arī darba intervijā var dot tev lielāku iespēju tikt pieņemtam.

Humors mazina stresu un dusmas.

Humors ļauj tev transformēt ikdienas problēmas perspektīvos risinājumos. Ja pieiesi lietām ar vieglāku prātu un spēsi tajās saskatīt arī devu humora, tad pats sevi atbrīvosi no smagās “es nevaru” nastas un spēsi grūtās situācijas viegli pārvarēt. Humoram ir mazinoša nelabvēlīgā stresa efektu ietekme uz veselību un, tas palīdz uzlabot garastāvokli, kā arī novērst negatīvās emocijas. Smiešanās palīdz saskatīt jautro pusi nelabvēlīgām situācijām. Varam droši teikt, ka smiekli ir “lipīgi” un  bieži vien smejamies tikai tāpēc, ka smejās otrs. Kāpēc gan neuzlabot kādam garastāvokli, daloties ar kādu smieklu devu?

smieklīgais bebis

Smiešanās stiprina imūno sistēmu.

Stresainas situācijas ikdienā noslogo imūno sistēmu. Stress var parādīties pat visvienkāršākajās situācijās, kā, piemēram, nevar iedarbināt mašīnu. Tas, savukārt, paaugstina risku saslimt ar infekcijas un sirds slimībām. Laba humora izjūta pasargā tevi no stresa ietekmes uz tavu imūno sistēmu. Šeit lieti noder teiciens, ka “ja nevari mainīt situāciju, tad maini attieksmi pret to”. Kas mainīsies, ja nemitīgi uztrauksies par dzīves sīkumiem? Tā vietā pasmejies par tiem, un pārvērt tos par notikumiem, ko varēsi pastāstīt saviem mīļajiem.

Tā ir labvēlīga elpošanas sistēmai.

Smiešanās ir ātrākā un vienkāršākā metode, lai regulētu elpošanu un plaušu izelpu.  Tā noved pie tūlītējas sirds darbības un elpošanas paātrināšanas, kā arī palielina skābekļa patēriņu. Entuziastiska un ilgstoša smiešanās atbrīvo plaušas no liekā gaisa un aizstāj to ar svaigu, skābekļa bagātu gaisu. Vienkāršāk sakot, smiekli ļauj tev elpot dziļāk un ilgtermiņā uzlabo tavas elpošanas spējas, it īpaši tiem, kas cieš no astmas. Smiešanās ir tik efektīva, ka pat ir izdomāta smieklu joga. Šis jogas paveids atjauno ķermeni un kontrolē tavu mentālo stāvokli, regulējot skābekļa plūsmu organismā, veicinot mieru, enerģiju un uzlabojot koncentrēšanos.

Iekļauj savā ēdienkartē pa kādam smaidam, smieklam vai pozitīvam jokam. Tas noteikti uzlabos dienu ne tikai tev, bet arī pārējiem. Un tieši tā – smaids nemaksā neko, bet var mainīt tik daudz!