, ,

Kāpēc mēs esam slinki, un kā to izlabot…

Disciplīna ir kontekstā

Pastāv tāds vienotais psiholoģiskais aizspriedums, zināms kā “būtiskās kompetences trūkums”. Tas ir maldīgs uzskats, kas izskaidro cilvēka uzvedību, ņemot vērā viņa rakstura īpašības, nevis kontekstu, kas slēpjas uzvedībā.

Kad persona dara mazāk kā vajadzētu, mēs viņu saucam par slinku cilvēku. Bet tas var nebūt īstais iemesls. Ņemot vērā uzvedības kontekstu, iespējams gandrīz visi viņa vietā būtu rīkojušies tāpat. Ir kļūdaini attiecināt šo uzvedību kā kaut ko būtisku cilvēka rakstura iezīmēs, neņemot vērā apstākļus.

kas ir disciplīna

Kā mainīt apstākļus, lai mainītu gribasspēku?

Visa pamatā ir mazo lēmumu pieņemšana, kas krasi samazina nākotnes gribasspēku, kurš būs nepieciešams tālākajiem lēmumiem. Odisejs nebija apveltīts ar pārdabisku gribasspēku, lai pretotos Sirēnām. Viņam vienkārši piemita tālredzība sevi saķēdēt, lai spētu atteikt tām.

Nākamreiz, apņemoties kādu mērķi, izmanto šos trikus, lai dabūtu lielāku atdevi no sava gribasspēka:

Daudzi personīgie mērķi izgāžas, jo tiem trūkst formālas struktūras. Tie šķiet nepastāvīgi, un cilvēki pret to tā arī sāk attiekties. Izveidojot veselu misiju savam mērķim, tu padarīsi to daudz pastāvīgāku un interesantāku gan sev, gan pārējiem, kas ļaus tev vairāk pieturēties pie tā.

Nedari pārāk daudz

Vajadzīgā disciplīna, lai pabeigtu sev nostādīto mērķi, ir nedarīt blakus lietas jau esošajam mērķim. Daudzi mērķi izgāžas,nevis tāpēc, ka tie bija pārāk grūti, bet tāpēc, ka bija pārāk grūti tos savienot ar blakus lietām.

Strādājot pie saviem projektiem, jums nevajadzētu nospraust papildus mērķus kā tikai tos, ko jūs zināt, ka esat spējīgs attiecīgajā brīdī izdarīt. Nekādu papildus biznesa projektu vai apņemšanos ēst mazāk, vai vingrot vairāk. Nekādas saišu veidošanas ar jaunu hobiju vai sportu.  Šīs lietas nav aizliegtas, taču risks uzņemties šo visu, var likt klāt papildus mērķus, jo tas varētu būtiski ietekmēt lielā mērķa sasniegšanu.

disciplīna bērniem

Automatizē pirmos 5% darba

Gribi sākt pastāvīgi tīrīt zobus ar zobudiegu? Stenfordas zinātnieks B.J. Foggs saka, ka vislabāk uzzsākt šo ieradumu ir sākumā tīrot tikai vienu zobu. No sākuma tas var izklausīties smieklīgi, jo var likties, ka kāda ir jēga tīrīt vienu zobu? Stratēģija ir tāda, ka tīrīt vienu zobu taču ir pārlieku viegli un neviens tikai pie tā neapstāsies.

Un nav nekāds pārsteigums, ka uzvedība arī citās jomās ir krietni līdzīga.

*Vingrojot – pierunā sevi pie pāris sākuma vingrojumiem.

*Lasot – pierunā sevi izlasīt vismaz vienu lapaspusi.

*Socializējoties – pasaki “sveiks” nepazīstamam cilvēkam.

*Rakstīšanā – uzraksti vienu rindkopu par jebkuru tēmu.

Sociālais spiediens

Sociālais spiediens var būt gan sabiedrotais, gan ienaidnieks, ejot uz savu mērķi.  Tā kā sociālie apstākļi visur ir atšķirīgi, ir grūti nonākt pie vienas konkrētas atbildes, taču sociālais spiediens var būt ļoti labs motivators, ja to uztver pareizi.

Gan internetā, gan dzīvē, pastāv daudz un dažādas komūnas,  kas ir spējīgas tev palīdzēt tava mērķa sasniegšanā, galvenais ir nebaidīties no sociālā spiediena, izmanto to savā labā!

Padari to par rutīnu

Rutīnai ir liels spēks mūsu dzīvēs.  Darīt kaut ko pirmo reizi ir grūti, taču tūkstošo reizi tu dari jau nedomājot. Fokusējot sevi uz ieradumu izveidi,  tu vari būtiski atvieglot sava mērķa sasniegšanu, jo jau neskaitāmas reizes darītais ieradums būs daudz vieglāk un brīvāk izdarāms.

Atslēga, kas ļauj padarīt vingrošanu par ikdienas nodarbi, var būt koncentrēšanās darīt to ikdienā. Šobrīd, varbūt Tev nesanāktu to darīt katru dienu, taču dienās, kad to nedarītu, jutīsiet tā trūkumu, kas noteikti ļaus atgūt iekavēto nākamreiz.

Disciplīna ir konstrukcija

Gudra plānošana ir daudz nozīmīgāka, nekā nenogurdināma darbspēja. Izmanto savu enerģiju, nevis vienkārši mēģinot palikt pie saviem mērķiem, bet gan izveidojot apstākļus mērķim, kas padarīs to vieglāku.