, ,

Kāpēc mēs iemīlamies? Nedaudz no zinātniskā viedokļa

Vai esat kādreiz prātojuši par to, cik daudz mīlestība ir saistīta ar dvēseli un cik daudz ar hormoniem? Kādi mums ķermenī notiekošie procesi to nosaka? Vai mīlestība no pirmā acu skatiena patiešām eksistē…vai tas ir redzams tikai pārspīlētās Holivudas filmās? Un kā ar ķīmiju – tu to izveido vai arī tā vienkārši notiek? Lielākā daļa no mums ir domājuši par šādiem jautājumiem, bet tā arī nav rastas konkrētas atbildes. Šī būs Judītes Dutonas veidota intervija ar antropoloģi doktori Helēnu Fišeri, kura arīdzan ir autore tādai grāmatai, kā “Kāpēc mēs mīlam”. Viņas ievērības cienīgā karjera tika veltīta, lai saprastu mīlestību – kā un kāpēc tā ir tik svarīga priekš cilvēkiem. Šajā intervijā Helēna dalījās ar savu pieredzi un sniedza atbildes uz svarīgiem šīs tēmas jautājumiem.

J: Īsumā, kas ir iemīlēšanās process?

Dr. Fišere: Es uzskatu, ka mīlestību var iedalīt trīs līmeņos pēc attīstības pakāpes – kaisle, romantiska mīlestība un pieķeršanās. Kaisles stadiju pārsvarā pārvalda seksuālie hormoni, kad otru redzi, kā seksuālu objektu, un ir izteikta vēlme iegūt šo cilvēku. Romantiskas mīlestības stadijā rodas vēlme fokusēt savu enerģiju tikai uz vienu cilvēku. Tā ir visskaistākā stadija, jo esam iemīlējušies un liekas, ka uz pasaules nekas cits neeksistē. Pieķeršanās (drošības sajūta, kuru vari izjust jau vairāku gadu attiecībās), stadijā cilvēks ir diezgan pārliecināts par savu partneri un vēlas ar viņu veidot savu ģimeni. Ja jāatbild uz jautājumu – kāpēc mēs iemīlamies, tad teikšu, ka par to atbild virkne ķīmiskās reakcijas mūsu organismā, kas notiek brīžos, kad esam satikuši sev piemērotu un pievilcīgu personu.

J: Kāpēc iemīlēšanās sniedz tik patīkamas sajūtas?  

Dr. Fišere: Tāpēc, ka vienas no spēcīgākajām funkcijām, kas atbild par baudu, ir iedarbinātas. Galvenais ķīmiskais elements, kas iesaistās, ir dopamīns, kurš ražo eiforiju, enerģiju, bezmiegu un fokusē jūsu uzmanību uz savu mīļoto. Bioloģiski runājot, kokaīns izraisa līdzīgas sajūtas, kā iemīlēšanās.

J: Vai pastāv iemīlēšanās no pirmā acu skatiena?

Dr. Fišere: Jā. Tas, iespējams, visbiežāk notiek ar vīriešiem, nekā sievietēm, jo vīrieši ir vairāk vizuāli, bet esmu pārliecināta, ka visi atceramies laiku, kad jutām pieķeršanos cilvēkam, ko tikai knapi pazinām. Tam, iespējams, ir arī praktiska nozīme: Dzīvnieku valstībā tu nevarētu pavadīt trīs mēnešus, apspriežot savus uzskatus, tev vajadzētu sajust tūlītēju dzirksti un sākt vairošanās procesu. Tas, protams, izklausās smieklīgi cilvēku valstībā, taču sava doma zem tā slēpjas. Tikai ar īstajām un radniecīgajām dvēselēm mēs spējam sajust tūlītēju dzirksti.

J: Vai ir kas tāds, ko mēs varētu darīt, lai pārstātu kādu mīlēt?

Dr. Fišere: Daži cilvēki, it īpaši sievietes, mēdz bieži runāt par neizdevušām attiecībām, pat tik daudz, ka atkārtoti traumē sevi. Tā vietā, atbrīvojies no sava bijušā partnera mīlestības kartiņām un vēstulēm. Nezvani un neraksti. Izej saulainā pastaigā vai pasporto, šie abi noteikti var izmainīt smadzeņu ķīmiskos procesus. Nenoliedzu, ka aizmirst otru ir grūti un pat neiespējami, taču iespējams ir mainīt savu attieksmi un veidu, kādā mēs skatāmies uz šo situāciju. Varbūt ir jāsaprot, ka tā tam bija jānotiek. Tu paver ceļu jauniem iespaidiem un jaunām sajūtām, ko dot citiem.

J: Kāda ir atšķirība starp mīlestību un kaisli?

Dr. Fišere: Kaisle parasti pazūd uzreiz pēc seksa un atgriežas pēc stundas vai dienu vēlāk. Tu vari to izjust pret vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi. Tāda ir cilvēka daba. Ja cilvēks ir mīlošās attiecībās, tad svarīgi ir šo kaisli nepārtransformēt rīcībā, jo vēlāk tiešām nāksies nožēlot. Varu apsolīt! Savukārt, kad esi iemīlējies, tu jūties ļoti piederošs. Romantiskas sajūtas neizzūd pēc seksa, tās turpinās un, starp citu, var tikai un vienīgi pastiprināties.

kāpēc mēs iemīlamies

J: Vai sekss var būt par iemeslu mīlestībai?

Dr. Fišere: Sekss noteikti var sakustināt mīlestības ķīmiju, droši vien tāpēc, ka pēc orgasma smadzenēs izdalās maksimāls dopamīna daudzums, lai gan tieši tāpēc šīs sajūtas var būt arī maldīgas. Nekas nav melns un balts, viss ir atkarīgs no situācijas.

J: Vai mīlestības jūtas pēc laika izzūd un vai ir iespējams tās atjaunot?

Dr. Fišere: Pirmais intensīvais mīlestības periods var ilgt no viena līdz diviem gadiem. Pēc tam, sajūtas norimst, bet ja divi cilvēki ir saderīgi, tad pastāv daudz veidi, kā atjaunot saikni. Galvenais nosacījums ir abiem to no sirds patiešām vēlēties. Jaunu lietu izmēģināšana var uzburt romanci, sekss arī to var sakustināt. Izmēģiniet lietas, kuras darījāt tad, kad tikko sākāt tikties.

J: Ķīmijai ir liela loma iemīlēšanās procesā?

Dr. Fišere: Es ticu, ka tad, kad viena cilvēka ķīmija perfekti sajaucās ar otra cilvēka ķīmiju, tad attiecībās tā būs gluži kā degviela. Tā turēs abus partnerus kopā un padarīs laimīgus, jo dzirksteles mūžīgi atjaunos uguni.

J: Ko vīrieši meklē partnerē?

Dr. Fišere: Vīrieši vislabprātāk izvēlās sievieti, kas sevī apvieno jaunību un skaistumu. Vīriešus piesaista arī sievietes, kurām viņi ir “nepieciešami”. Vīriešiem patīk būt noderīgiem un sajusties vajadzīgiem.

J: Vai patiesi mīlēt divas vai vairāk personas ir iespējams?

Dr. Fišere: Nē. Es domāju, ka tu vari izjust kaisli pret vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi vai pieķeršanās sajūtu pret dažādiem cilvēkiem, bet ne mīlestību. Kā vēsta kāds indiešu aforisms: “Mīlestības taka ir šaura; tur vietas pietiek tikai vienam”.

J: Izskatot tik daudz zinātniskas informācijas par mīlestību, kam jūs ieteiktu pievērst vislielāko uzmanību?

Dr. Fišere: Priekš manis, pati svarīgākā lieta, ko zinātnieki ir sapratuši, ir tas, ka romantiska mīlestība neradās 11. gadsimtā Francijā trubadūru un galanto rakstnieku romānos. Mēs esam atraduši mīlas dzejas no seno šumeru rakstiem, kas tapa aptuveni pirms 4000 gadiem, tāpat arī pierādījumu, ka mīlestība eksistēja 150 kulturālās sabiedrībās. Tas dod man dziļu, iekšējo vienotības sajūtu ar cilvēkiem visapkārt: Mēs vismaz visi esam vienādi kādā skaistā izpausmē.

Mīlestība ir tā neredzamā saikne, kas ceļo no dvēseles uz dvēseli, no sirds uz sirdi. Ielaid šo brīnumu sevī un dod to citiem. Tu redzēsi, cik ļoti pasaule ir spējīga mainīties. Mīlestība ir visas zemeslodes virzītājspēks – patiesa, īsta un nesavtīga mīlestība.