,

Latvijas BMX lepnums – Māris Štrombergs

Māris Štrombergs

ir latviešu BMX riteņbraucējs, divkārtējais un vienīgais Olimpisko spēļu čempions BMX riteņbraukšanā vīriešiem. 2008. gadā kļuva par Eiropas, Pasaules un Olimpisko spēļu čempionu, Pasaules čempionātā uzvarējis arī 2010. gadā. 2012. gadā atkārtoti kļuva par Olimpisko spēļu čempionu. Par sasniegumiem sportā ticis piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

maris-strombergs-tuvplana

Biogrāfija

M. Štrombergs ir dzimis 1987. gada 10. martā Valmierā.

Viņa pirmais treneris bija Raimonds Ciesnieks, vēlāk šos pienākumus sāka veikt Ivo Lakučs. 1996. gadā M. Štrombergam izdevās pirmajam iegūt pasaules jaunatnes izaicinājuma (World Challenge) uzvarētāja titulu.

2001. gadā viņš izcīnīja uzvaru Eiropas jaunatnes izaicinājuma čempionātā B14 klasē. 2004. gadā M. Štrombergs kļuva par Eiropas čempionāta trešās vietas ieguvēju, gadu vēlāk šajā vecuma grupā sportists izcīnīja trešo vietu arī Pasaules junioru čempionātā. Tāpat 2005. gadā latvietis izcīnīja uzvaru Eiropas junioru čempionātā. 2007. gada Eiropas čempionātā viņš ieņēma 2. vietu.

2008. gads bija M. Štrombergam panākumiem bagātākais gads līdz tam. Viņš guva uzvaru Latvijas II Olimpiādē, tāpat svinēja uzvaru Pasaules un Eiropas čempionātā. 2008. gada Vasaras Olimpiskajās spēlēs Pekinā viņš kļuva par pirmo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā. Tas bija labākais Latvijas sportistu sasniegums Pekinas Olimpiskajās spēlēs un otrā zelta medaļa Latvijai pēc neatkarības atgūšanas. Izcīnītās trīs uzvaras 2008. gadā lielākajās sacensībās ir ievērojams sasniegums Latvijas sportā kopumā, jo visus trīs titulus vienā sezonā nav izdevies iegūt vēl nevienam Latvijas sportistam.

maris-strombergs-foto

Pēc M. Štromberga uzvaras Pekinas Olimpiskajās spēlēs latviešu DJ grupa Everybody B iemiksēja Stīva Maksa dziesmu Paddy’s Revenge ar LTV komentētāja Māra Rīmeņakomentāriem finālbrauciena laikā, tā izveidojot singlu Strombergs Revenge. Latvijas Pasts 2008. gada oktobrī paziņoja par pastmarkas izdošanu ar M. Štromberga attēlu. Latvijā M. Štrombergs uzvarēja dažādās gada aptaujās par populārāko sportistu, tai skaitā viņš uzvarēja “Sporta Avīzes” gada aptaujā, kur par populārākajiem sportistiem balso “Sporta Avīzes” žurnālisti un dažādas citas personības. 2008. gada balvā sportā M. Štrombergs Latvijas Gada balvas sportā pasniegšanas ceremonijā tika atzīts par 2008. gada labāko sportistu starp vīriešiem un populārāko Latvijas sportistu. Tāpat par sasniegumiem M. Štrombergam 2008. gadā tika piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

2009. gadā M. Štrombergs kopā ar citu latviešu BMX riteņbraucēju Kristapu Konradu startēja ASV lielākajās sacensībās — Amerikas Riteņbraukšanas asociācijas (ABA) un Nacionālās riteņbraukšanas līgas (NBL) sacensību seriālos. Viņš pārstāvēja vienu no lielākajām un profesionālākajām ASV riteņu ražotājfirmām Free Agent. NBL čempionātā M. Štrombergs uzvarēja,taču ABA sacensību kopvērtējumā latvietis palika 2. vietā, kaut arī lielāko daļu sezonas bija seriāla līderis, finālbraucienā M. Štrombergs izcīnīja 3. vietu.

Vēl 2009. gadā Māris uzvarēja ASV prestižākajās sacensībās Čulavistas trasē Pasaules kausa izcīņas ietvaros superkrosā. 2009. gada septembrī M. Štrombergs uzvarēja ikgadējā prestižajā “Nora Cup” balvu pasniegšanas ceremonijā “Gada labākais riteņbraucējs” (angļu: Racer of the Year) nominācijā. Šī balva riteņbraukšanā ir pielīdzināma “Oskara” balvaikinoindustrijā. 2009. gada Pasaules čempionātā M. Štrombergam neizdevās aizstāvēt 2008. gadā iegūto titulu un finālbraucienā tika izcīnīta 4. vietā.

2010. gadā M. Štrombergs atkārtoti kļuva par Pasaules čempionu. Vēl 2010. gadā M. Štrombergs tika atzīts par Amerikas labāko BMX riteņbraucēju, kā arī viņš izcīnīja Pasaules kausu UCI Superkrosā. 2010. gada nogalē Race of Champions sacensībās krita un guva traumu.

2011. gada jūlijā viņš startēja pirmajās sacensībās pēc traumas gūšanas. ABA Salt Lake Nationals sacensībās viņš ieguva 3. vietu.

2011. gada Pasaules čempionāts Kopenhāgenā notika tikai dažas nedēļas pēc M. Štromberga pirmā starta pēc rehabilitācijas. Pirmajā disciplīnā — individuālajā braucienā — M. Štrombergs izcīnīja 8. vietu. Šī bija pirmā reize Pasaules čempionātā, kad sacensības tiek aizvadītas arī individuālajos braucienos. 2011. gada Pasaules čempionātā viņš ieņēma 2. vietu. 2012. gada Pasaules čempionātā viņš ieņēma 4. vietu individuālajos braucienos, savukārt elites sacensībās viņš tika diskvalificēts (finālā finišēja 8. vietā). 2012. gada Vasaras Olimpiskajās spēlēs viņš otro reizi karjerā kļuva par Olimpisko spēļu čempionu. 2013. gadā uzvarēja Eiropas čempionātā.

maris-strombergs-brauciena

Sasniegumi

 • 1996: Pasaules (World Challenge) uzvarētājs deviņgadīgo zēnu grupā.
 • 2001: Eiropas jaunatnes izaicinājuma (European Challenge) čempions (B14) klasē.
 • 2004: 3. vieta Eiropas čempionātā junioriem.
 • 2005: 3. vieta Pasaules junioru čempionātā.
 • 2005: Eiropas junioru čempions.
 • 2007: Eiropas vicečempions.
 • 2008: Latvijas II Olimpiādes čempions.
 • 2008: Eiropas čempions.
 • 2008: Pasaules čempions.
 • 2008: Olimpisko spēļu čempions.
 • 2009: Nacionālās riteņbraukšanas līgas (NBL) čempions.
 • 2009: Amerikas Riteņbraukšanas Asociācijas (ABA) vicečempions.
 • 2009: NORA Cup (RideBMX) kā labākajam BMX riteņbraucējam.
 • 2010: Pasaules čempions.
 • 2010: Nacionālās riteņbraukšanas līgas (NBL) čempions.
 • 2010: Amerikas labākais BMX riteņbraucējs.
 • 2010: Pasaules kausa ieguvējs.
 • 2011: Pasaules vicečempions.
 • 2012: Latvijas III Olimpiādes čempions.
 • 2012: Olimpisko spēļu čempions.
 • 2013: Eiropas čempions.

Izmantotie avoti: wikipedia.lv