,

“Smags darbs atmaksājas” – Zemgus Girgensons

Zemgus Girgensons 

Dzimis 1994. gada 5. janvārī Rīgā, latviešu hokejists, spēlē uzbrucēja pozīcijā, Latvijas hokeja izlases dalībnieks. Pašlaik (2014) pārstāv Nacionālās hokeja līgas klubu Bufalo “Sabres”, kas viņu 2012. gada NHL draftā izraudzījās ar kopējo 14. kārtas numuru pirmajā drafta izvēles kārtā.

zemgus-girgensons-junior

Juniora gadi

Hokejista karjeru sācis Latvijā, kur spēlējis EVHS/Jūrmala komandas sastāvā. Viņa pirmais treneris bijis Edmunds Vasiļjevs. 2008. gadā sācis karjeru Amerikā. Sākotnēji spēlējis dažādos vasaras turnīros, pēc tam Empire Junior Hockey League (EmJHL) klubā Green Mountain Glades. 2009.—2010. gada sezonā hokejists spēlēja Eastern Junior Hockey League (EJHL) kluba Green Mountain Glades sastāvā.

2010.—2011. gada sezonā Z. Girgensons sāka spēlēt ASV augstākajā junioru hokeja līgā — ASV hokeja līgā (USHL) —, pārstāvēja Dubjūkas “Fighting Saints” klubu. Bija viens no kluba rezultatīvākajiem spēlētājiem, sezonas 51 spēlē guva 21 vārtus un atdeva 28 rezultatīvas piespēles. Tāpat piedalījās Visu zvaigžņu spēlē, kā arī kļuva par sezonas čempionu (iegūts Klārka kauss). 2011. gada KHL draftā viņu Maskavas CSKA izraudzījās ar kopējo 28. kārtas numuru. 2011.—2012. gada sezonā Z. Girgensons bija komandas kapteinis, regulārajā sezonā guva 24 vārtus un 31 reizi atdeva rezultatīvu piespēli (49 spēles; komandas rezultatīvākais spēlētājs), viņš tika iekļauts līgas simboliskajā pirmajā izlasē.

Drafts un profesionālās karjeras sākums

Viņam tika paredzēta izvēle 2012. gada NHL drafta pirmajā kārtā. NHL draftā 2012. gada jūnijā Z. Girgensonu ar kopējo 14. kārtas numuru pirmajā kārtā izraudzījās Bufalo “Sabres”, kas iepriekš veica maiņas darījumu ar Kalgari “Flames”, pretī dodot tiesības uz 21. un 42. kārtas numuru. Viņš kļuva par ar visaugstāko numuru draftēto latviešu hokejistu NHL vēsturē, iepriekš Sandis Ozoliņš 1991. gada NHL draftā tika izraudzīts ar 30. kārtas numuru (otrā kārta). Tāpat Z. Girgensons ir pirmais latvietis, kas ticis izraudzīts drafta pirmajā kārtā. Lai arī sākotnēji spēlētājs bija plānojis 2012.—2013. gada sezonā uzsākt studijas Vērmontas universitātē un pārstāvēt universitātes hokeja komandu “Catamounts” NCAA,  2012. gada jūlijā viņš parakstīja trīs gadu līgumu ar “Sabres”.

zemgus-girgensons-draft

2012.—2013. gada sezonu Girgensons aizvadīja AHL kluba Ročesteras “Americans” sastāvā, trešajā spēlē arī gūstot pirmo rezultativitātes punktu. Pirmos vārtus viņš guva 2012. gada 3. novembrī. 2012.—2013. gada sezonā latvietis tika atzīts par kluba progresējušāko spēlētāju. Kopumā regulārajā sezonā aizvadītajās 60 spēlēs guva 6 vārtus un atdeva 11 rezultatīvas piespēles. Komanda kvalificējās Kaldera kausa izcīņai, no kuras gan izstājās pēc pirmās kārtas.

Bufalo “Sabres”

2013. gada 3. oktobrī Girgensons debitēja Bufalo “Sabres” sastāvā, atzīmējoties ar vārtu guvumu 1—2 zaudējumā pret Detroitas “Red Wings”. Viņš ir 19. Latvijas hokejists, kas spēlējis NHL. Debijas spēli aizvadot nepilnu divdesmit gadu vecumā, viņš kļuva arī par visu laiku jaunāko Latvijas hokejistu, kas spēlējis NHL. Par spīti komandas ārkārtīgi neveiksmīgajam sniegumam, sezonas gaitā Girgensons ieguva arvien lielāku spēles laiku. Uzbrucēja loma komandā ievērojami pieauga pēc tam, kad atlaistā galvenā trenera Rona Rolstona vietā tika iecelts Teds Nolans, kas tobrīd pildīja arī Latvijas hokeja izlases galvenā trenera pienākumus. Kamēr “Sabres” sezonu noslēdza pēdējā vietā visā līgā, debijas sezonā NHL Girgensons paguva atzīmēties ar 22 (8+14) rezultativitātes punktiem. Pēdējo regulārās sezonas spēli Girgensons aizvadīja ar kapteiņa palīga uzšuvi, pirms spēles sākuma tiekot atzīts arī par “Sabres” gada labāko debitantu.

Zemgus-Girgensons-hokeja-speletajs

Latvijas izlase

2013. gadā debitējis Latvijas nacionālās izlases sastāvā 2013. gada Pasaules čempionātā. Spēlējis arī 2014. gada Olimpisko spēļu turnīrā.

Z. Girgensons pārstāvējis dažāda vecuma Latvijas jaunatnes izlases. Spēlējis 2010. gada Pasaules čempionāta augstākajā divīzijā U-18 vecuma grupā (sešās spēlēs guvis vienus vārtus), 2011. gada Pasaules čempionāta 1. divīzijā U-20 vecuma grupā (piecās spēlēs guvis četrus vārtus), kā arī 2012. gada Pasaules čempionātā U-20 vecuma grupā (sešās spēlēs divi vārti), šajā turnīrā viņš bija viens no kapteiņa palīgiem.

zemgus-girgensons-latvijas-izlase

Personālā dzīve jeb smags darbs atmaksājas.

Tikai 12 gadus jauns, viņš devās prom no Girgensonu dzīves vietas lai pavadītu 2 nedēļas Rīgā, kopā ar ģimenes draugiem Vācijā, trīs valstis, viena laika zona un viena valodas barrieras attālumā. Viņa tēvs ticēja ka būtu labi priekš viņa vienīgā dēla un jaunākā no abiem bērniem pieredzēt citu kultūru un iemācīties dzīvot. Tas, pēc visa, būtu noticis atkal ne tik tālā nākotnē ja Zemgus ietu pēc sava sapņa – būt uz ledus. Lai virzītu sevi hokejā, lai sekotu iespējams sava tēva pēdās, ko Zemgusa tēvs darīja dažus gadus iepriekš Krievijā, viņam vajadzēja pamest Latviju un gūt priekšrocības kaut kur citur Eiropā.  Ceļojums vienam, prom no mājām neizdevās tik labi. Kautrīgs un nespējīgs komunicēt, Zemgus vēlējās atpakaļ.

zemgus-girgensons-funny

“Es izdzīvoju vienu nedēļu,” teica Girgensons. “Es zvanīju mājām un teicu, ‘Es dodos atpakaļ.’ “

Divi gadi un Girgensons plānoja vēlvienu pašam-par-sevi ekskursiju uz Ameriku, viņš aizsūtija e-pastu uz “Selects Hockey”, Amerikas bāzētu organizāciju kas strādā lai maksimāli palielinātu potenciālu elites komandām un programmām, viņš jautāja sev. “Kā lai es tieku komandā?”

“Mans tēvs(Aldis) un es devāmies uz turnīru Zviedrijā un ieraudzijām vienu no komandām,”  teica Girgensons.

“Man nebija ne jausmas kāds bija Amerikāņu hokejs, junioru A, junioru vienalga, “Girgensons piebilda. Viņš vienkārši zināja ka viņam jābūt tur, jābūt tur, ļoti.

Tajā vasarā viņš bija Ročesterā, spēlējot ar Selects Hockey komandu turnīrā  pie slidotavas Monrō kopienas koledžā. “Es biju pie zemākas komandas tajā vasarā, ” viņš teica. “Nākamajā gadā es biju pie labākās komandas rietumkrastā. Runājot par Girgensonu, viņš ir 6 pēdu garš un 86 kilogramu smags spēka uzbrucējs. Kad viņš prātā nostāda ko izdarāmu, viņš to arī izdara.

“Viņš ir īpašs spēlētājs, norādija Buffalo galvenais treneris Teds Nolans(bijušais Latvijas izlases galvenais treneris). “Viņš nav puse-iekšā tipa spēlētājs, viņš uz ledus sevi ieliek par 100%.”

Tā viņš ieradās Amerikā lai kļūtu labāks un lai iegūtu katru iespēju no iespējas. Viņš spēlēja jauniešu programmai, Vermontā, 2009-10 sezonā un bija punktu-spēles spēlētājs. 16 gadu vecumā viņš pārcēlās uz valsts TOP junioru A līgu, Amerikas savienoto valstu līgu, nospēlējot divas sezonas ar Dubuque (Iowa). Viņš palīdzēja Dubuque komandai uzvarēt Klārka kausu 2010-11 un nākamajā gadā kļuva jau par komandas kapteini.  Spēlētāju skauti brīnijās par to ko redzēja, par to kā viņš cīnās, par degsmi uzvarēt. Par manierēm kā viņš parādija sevi uz ledus. Viņa nežēlīgais darba raksturs uz ledus un svaru zālē.

“Ja kaut kas ir tāds pie kā piestrādāt, viņš strādās dienu pēc dienas un atkal.. ” Sabres uzbrucējs Markus Foligno piebilda.

Viņa tēvs darbojas sevis veidotā biznesā atjaunojot vecas ēkas, ejot gadiem, Aldis veidoja uzkrājumus lai uzceltu māju kurā viņi dzīvo tagad.

“Tas prasīja 15 gadus lai mans tēvs uzceltu šo māju,” Girgensons teica.

Lūk tas ir gribasspēks, nekad neatrauties no sava sapņa.

“Varat saprast kāpēc viņš ir nonācis tur kur tagad ir, “Nolans piebilda. “Viņš nāk no smagi strādājošas ģimenes, no smagi strādājošas valstis.

Izmantotie avoti: 
wikipedia.lv
democratandchronicle.com