,

Četras ķermeņa valodas pazīmes, kas atklāj melus

Ir pilnīgi reāli samazināt iespēju, ka ar tevi manipulē. Mūsu ķermeņa valoda nodod nelielas zīmes, kas var mums pavēstīt, ja kāds melo. Melu noteikšanas tehnikas ir bijušas intensīvi pētītas jau kopš 1970. gadiem – visbiežāk izmeklēšanu vajadzībām. Par laimi, šīs tehnikas, lasot ķermeņa valodu, var būt vienkārši pielietojamas arī ikdienā.

Datoru zinātniece Rada Mihalcea ir izstrādājusi programmu, kas analizē cilvēkus, kas melojuši tiesas priekšā. Viņa atklājusi, ka ir zīmes, ko cilvēki dabīgi izrāda, kad tie melo, bet mēs nepievēršam pietiekami daudz uzmanības, lai tos ieraudzītu.

Šīs ir četras ķermeņa valodas zīmes, kas var pateikt, vai kāds tev melo, ļaujot tev iegūt patiesu informāciju sarunas laikā un izlemt, vai šis cilvēks ir tevis vērts.

Pievērs uzmanību acu kustībai

Kad cilvēks melo, viņš izmanto pretējo smadzeņu puslodi, nevis to, kura bija izmantota, lai atcerētos īstos notikumus. Līdz ar to cilvēka acis arī kustās šīs puslodes virzienā, kad tas atbild uz jautājumu. Tev ir jāvēro, vai cilvēka acis novirzās uz kādu no pusēm, atbildot uz jautājumu.

Piemēram, vizuāli konstruēts attēls visbiežāk liks cilvēka acīm kustēties augšup un pa kreisi, jo cilvēks izmanto kreiso smadzeņu puslodi, lai konstruētu attēlu, kas pilnībā balstīts to iztēlē. Turpretī, ja cilvēks mēģinātu attēlot bildi no savas atmiņas, acis kustēsies augšup un pa labi, lai iegūtu atmiņas no smadzeņu centra.

kā pateikt ka cilvēks melo

 

Izpēti cilvēka sejas izteiksmi

Mēs bieži izmantojam to, ko sociālie zinātnieki sauc par „mikro izteiksmēm” – tās ir acumirklīgas sejas kustības.

Patiesas emocijas parasti ietekmēs abas sejas puses vienlīdzīgi. Kad cilvēks smaida, izpēti, vai sejā ir redzama simetrija, jo tas norādīs uz patiesām emocijām. Ja cilvēks vilto smaidu, var redzēt, ka, piemēram, viņš izmanto tikai mutes muskuļus, nevis visu seju, kā tas būtu patiesa smaida gadījumā.

Vēl acīmredzamāka zīme ir, ja cilvēks sāk neapzināti kost sev lūpās. Tā ir zīme, ka viņš vilcinās izteikt vārdus, kas nāk no viņa mutes, un tā ir ķermeņa reakcija, kas cenšas novērst indivīdu no melošanas. Tā var būt arī kā nervozs ieradums, kas atklāj nemieru, ko cilvēks izjūt, kad izsaka nepatiesu informāciju.

Pievērs uzmanību nervozām kustībām

Parasti, kad cilvēks melo, viņš neapzināti izrāda nervozus signālus, piemēram, viņš sāk dīdīties. Tā rīkojoties, viņa smadzenes cenšas novērst tavu uzmanību, tādā veidā it kā slēpjot viņa vainu. Lai arī daži cilvēki ir nervozi pēc savas dabas un mēdz dīdīties arī ikdienā, tev ir jāpievērš uzmanība tam, vai šāda uzvedība nepastiprinās.

Meļi bieži vien cenšas paslēpt vai novirzīt uzmanību no viņu ķermeņa, lai izvairītos no pārāk daudz informācijas atklāšanas. Kad tiem uzdod jautājumu, tie mēdz nostāties tālāk no tevis, vai atrod veidus, kā paslēpt savu ķermeni vai seju.

Tās var būt dažādas nedabīgas kustības, kas liek tiem izskatīties nekomfortabliem – galvas pagriešana prom no sarunas biedra, sejas slēpšana ar rokām, kādu objektu aiztikšana, vai jebkādas citas kustības, kas novērš uzmanību no to acīm un sejas.

Roku žesti

Kad cilvēks melo, viņš mēdz novietot savas rokas un plaukstas tuvu savam ķermenim. Lielākā un acīmredzamākā zīme, kas atklāj melus, ir, ja cilvēks kaut kādā veidā pieskaras savai sejai (aiztiek degunu, berzē acis vai pieri…), atbildot uz jautājumiem un aprakstot notikumus.

Tā ir ne tikai zīme, ka cilvēks nervozē, stāstot pat notikumiem, bet arī zemapziņas tehnika, kas aizklāj viņa muti, acis un seju, lai izvairītos no informācijas atspoguļošanās viņu sejā, kaut gan tā savā būtībā ir acīmredzama melošanas pazīme.

Cerams, ka šīs ķermeņa valodas zīmes palīdzēs tev veidot labas attiecības. Iekļauj šos ieteikumus savā komunikācijas rīku arsenālā, lai rosinātu dabīgas un veselīgas sarunas.